IT Solutions For Business

С течение на времето, в компютъра се задържа много прах (дори и в най-чисто поддържаните домове и офиси), която влошава въздушния поток в кутията, и съответно води до повишаване на работната температура на всички компоненти, което от своя страна рефлектира в по-краткия им жизнен цикъл.

Когато компютъра Ви работи под високи температури той прегрява и вероятността от повреда значително нараства – успоредно с повишаването на температурата.

Прегряването най-често се дължи на задръстени с прах вентилатори и радиатори или запушени вентилационни отвори. Ако чувате, че вентилаторът ви работи постоянно или въобще не се включва, това е признак, че компютъра не работи ефективно и проблемите, предстоят. В редки случаи проблемът не може да бъде решен вече само с прочистване, защото вече е настъпила повреда в електрониката по управление на вентилатора, в самият вентилатор или в друга частично повредена интегрална схема.

Именно поради тази причина, е необходимо регулярно почистване на компонентите от прах и полепнала мърсотия. Препоръчителния срок между две почиствания е около 9-12 месеца, според мястото на което се използва компютъра. 

Множество симптоми съпътстват прегряващите компютри, като някои от тях не са еднозначни и е възможно да се дължат и на други проблеми, хардуерни или софтуерни. 

Често срещани симптоми при прегряващ лаптоп са:

  • Компютъра забива (увисва) по време на работа;
  • Компютъра блокира при гледане на филми с висока резолюция (Full HD, UHD 4K);
  • Вентилаторът е много шумен;
  • Вентилаторът постоянно намалява и увеличава обороти или работи на максимални такива без да спира;
  • Клавиатурата и мишката забиват;
  • Windows (операционната система) забива или се рестартира;
  • Windows показва син екран (BSoD);

 Ако все още не сте убедени за необходимостта от регулярно почистване, може да разгледате примерите, с които ние се сблъстваме ежедневно.